Czy powinienem używać klimatyzacji zimą?

Na temat klimatyzacji krąży wiele mitów, ale co tak naprawdę powinieneś robić, a czego absolutnie nie? Zapraszamy do naszego krótkiego poradnika.

Ponowne uzupełnienie gazem systemu jest często najlepszym sposobem na utrzymanie klimatyzacji w najwyższej formie, a także zapewnienie jej użytkowania przez cały rok, ale jest też wiele innych rzeczy do rozważenia.

Czy powinienem używać klimatyzacji również zimą?

Jednym słowem absolutnie tak.

W rzeczywistości uważaj to za istotną część konserwacji samochodu, która może bezpośrednio zaoszczędzić pieniądze na pracach naprawczych w dalszej części linii.

Przede wszystkim wykorzystanie ciepłego powietrza z systemu w okresie zimowym to doskonały sposób na odparowywanie okien.

Powietrze wydobywające się z otworów wentylacyjnych jest suche, więc klima działa jak osuszacz.

System klimatyzacji jest bardzo podobny do ludzkiego ciała – jeśli nie jest używany przez dłuższy czas, może się zatrzymywać, co dodatkowo pogarsza krążenie.

Klimatyzacja jest napełniona czynnikiem chłodniczym i niewielką ilością oleju, więc opłaca się utrzymywać przepływ tego płynu i smarować elementy układu.

Dlaczego moja klimatyzacja pachnie?

Czy kiedykolwiek poczułeś zapach wydobywający się z klimatyzacji?

Są szanse, że nie używałeś go od dłuższego czasu.

Bakterie i pleśń gromadzą się w systemach, które były rzadko używane, a gdy są włączone – cóż, jest to nieprzyjemne.

Jeśli zauważysz stęchły zapach wydobywający się z otworów wentylacyjnych, spróbuj użyć antybakteryjnego środka czyszczącego.

Aby temu zapobiec, musisz regularnie wymieniać filtr kabinowy i regularnie korzystać z klimatyzacji. 

Czy powinienem jechać z otwartymi oknami, gdy działa klimatyzacja?

Podczas gdy chłodny podmuch klimatyzacji robi swoje, dla wielu kierowców pokusa odczuwania „świeżego powietrza” na twarzach nie znika.

Chociaż prawdopodobnie nie spowodujesz zbyt dużego uszkodzenia systemu, generalnie nie zaleca się zbyt długich podróży z otwartym oknem i włączoną klimatyzacją.

Przede wszystkim nie jest to ekonomiczne. Jeśli klimatyzacja jest uruchomiona, zamknięte okna utrzymają chłodne powietrze wewnątrz samochodu i utrzymają umiarkowaną temperaturę.

Co więcej, otwarte okna przepuszczają ciepło do wnętrza samochodu, co również obciąża system klimatyzacji, co może prowadzić do problemów.

Z reguły, jeśli na zewnątrz samochodu jest cieplej i bardziej wilgotno niż w środku, tracisz klimatyzację działającą przy otwartych oknach.

Co jest bardziej wydajne – klimatyzacja czy otwarte okno?

Odwieczna debata. W rzeczywistości nie pomaga to również w oszczędzaniu paliwa.

Otwarte szyby zwiększają opór, spowalniając samochód i zwiększając ilość paliwa potrzebnego do jazdy.

W międzyczasie włączona klimatyzacja powoduje dodatkowe obciążenie silnika, co ponownie wymaga większej ilości paliwa.

Często jednak jedno lub drugie jest konieczne – więc co jest najlepsze?

Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy, różne badania mówią nam różne rzeczy, ale z pewnością za pomysłem, aby otwarte okna były bardziej ekonomiczne z tych dwóch, kryje się jedno ale.

W 2004 r. General Motors podjął badania, aby raz na zawsze rozwiązać ten problem i odkrył wyraźny trend w zmniejszaniu zużycia paliwa w pojazdach stosujących podejście z opuszczonymi szybami i bez klimatyzacji.

Ale jak już wspomniano, nieaktywny system klimatyzacji nie jest zdrowy, a ponadto, chociaż zużycie paliwa może być niższe przy otwartych oknach, czy to powietrze rzeczywiście osiąga chłód sprawdzonej klimatyzacji?

Podsumowując, opłaca się utrzymywać klimatyzację włączoną w regularnych odstępach czasu.

Moja klimatyzacja nie jest tak zimna jak kiedyś – co się dzieje?

Jeśli Twój system klimatyzacji nie wieje tak zimno, jak powinien, pierwszym krokiem powinno być uzupełnienie paliwa.

Wiąże się to z usunięciem starego gazowego czynnika chłodniczego z systemu i zastąpienie go nowym czynnikiem chłodniczym. Powinno to zająć specjaliście nie dłużej niż godzinę.

Twój system klimatyzacji jest skomplikowany i chociaż istnieje kilka łatwych rozwiązań, takich jak dodanie freonu, istnieją również trudniejsze problemy, które może naprawić tylko przeszkolony lub certyfikowany mechanik.

W kilku przypadkach problem wskazuje na poważniejsze problemy, ale zwykle naprawa klimatyzacji jest prostą czynnością, nawet jeśli mechanik powinien się tym zająć.

Nie chcesz już naprawiać swojego starego samochodu? Sprzedaj go w uznanym skupie aut Warszawa już dziś!

Dlaczego pod moim samochodem jest kałuża wody?

To jest letnie wydanie, ale wciąż niektóre osoby często o to pytają.

Jeśli jest gorąco i korzystasz z klimatyzacji – panika się skończyła, to całkiem normalna sytuacja.

Latem sprężarka klimatyzacji musi pracować dwa razy ciężej, a sama jednostka może faktycznie zamarznąć, ponieważ wysysa wilgoć z samochodu.

Tak więc, gdy tylko zaparkujesz i wyłączysz klimatyzację, lód, który utworzył się na jego powierzchni, zaczyna się topić, kapać i tworzyć kłopotliwą kałużę pod samochodem.

Nasza rada jest taka, że ​​jeśli jest to po prostu bezwonna woda, nie powinno się o co martwić. Jeśli ma wyraźny zapach i kolor (chłodziwa), może to być coś poważniejszego.